5 vecí, ktoré deti naučí posielanie pohľadníc

 

Príbeh z pera našej vernej zákazníčky

AUTOR: Ema Bazhaykin

Začalo to dovolenkou pri mori, kde sa náš Emilko skamarátil s milou rakúskou dôchodkyňou. Vymenili si adresy a v ten deň sa pred ním otvoril doposiaľ nepoznaný, romantikou a históriou opradený svet pohľadníc. Pomyslenie na to, ako si bude v schránke pravidelne nachádzať pozdravy s krásnymi obrázkami z ďalekých krajín, sa mu zapáčilo natoľko, že mu už nestačila len jedna korešpondenčná známosť.

Tak sme sa prihlásili do medzinárodného projektu postcrossing, vďaka ktorému si ľudia zo všetkých kútov sveta posielajú pohľadnice. Čo všetko sa Emil vďaka posielaniu pohľadníc naučil? Dozviete sa v článku.

Že geografia je zábava

Najlepším spôsobom, ako spoznávať svet, je cestovanie. Aj keď nie vždy dostupným. Vymienať si pohľadnice s ľuďmi z celého sveta však vôbec nie je zlou náhradou. Je len na vás, či sa vďaka postcrossingu rozhodnete napísať do Afriky, Grónska alebo Austrálie. Ukážte deťom mapu sveta a označte si, kam všade ste už poslali pohľadnicu. Alebo ich rovno zoznámte s Google Maps a poprechádzajte sa uličkami, v ktorých býva váš nasledujúci adresát. 

Vďaka obrázkom miest, historických pamiatok, hôr či miestnych tradícií sa deti dozvedia niečo nové o každej kultúre. Krajiny už nebudú bezvýznamnými bodkami na mape, ale miestom, kde žijú ich priatelia.

363522161_1276478776387762_7528102548228634681_n

 

Že učiť sa cudzie jazyky nie je ťažké

Snaha napísať pozdrav v cudzom jazyku, prekladanie so slovníkmi aj práca s modernými jazykovými aplikáciami čo môže byť lepšou cestou k učeniu? Či už vaše deti ovládajú angličtinu, alebo im v škole pribudol ďalší svetový jazyk, medzi postcrossermi vždy nájdu niekoho, s kým môžu vyskúšať nové vedomosti.

A nielen to. Vďaka písaniu pohľadníc sa naučia formulovať svoje myšlienky, viesť korešpondenciu správnym spôsobom a zdokonaľovať sa aj vo svojom rodnom jazyku. 

Že čas je vzácny

Dnešným deťom sa asi bude zdať zvláštne, že v dobe, keď môžu poslať behom niekoľkých sekúnd správu, fotku aj video na druhý koniec sveta, sa ešte niekto trápi s písaním listov a pohľadníc. Možno však zmenia názor po návšteve pošty. 

Kupovanie poštových známok od pani poštárky za okienkom, lepenie a vkladanie pohľadnice do poštovej schránky to všetko sú rituály z dávnych čias, ktorých súčasťou sa stanú aj ony. Predstavy o tom, ako ich pohľadnica cestuje v poštovom kamióne či letí ponad oceán v poštovom lietadle, ich zamestná počas dlhých dní čakania.

Že krása spočíva v maličkostiach

V súčasnosti deti poznajú len instantnú krásu zo sociálnych sietí a odfiltrované fotografie, ktoré upadnú do zabudnutia hneď, ako sa človek preklikne na ďalšiu stránku. Keď však chytia do rúk skutočný papier, ktorý precestoval stovky kilometrov, privoňajú si k diaľavám, prejdú prstami po poštových známkach a preskúmajú unikátny rukopis každého odosielateľa, získajú záľubu, ktorá im vydrží do konca života.

Keď sa nám už s Emilkom zunovalo posielať pohľadnice nášho rodného mesta, začali sme sa zabávať vyberaním pohľadníc so zvieratkami, prírodou či známymi umeleckými dielami. Pohľadnicu si môžete vyrobiť aj sami a dotvoriť ju rôznymi nálepkami alebo pečatným voskom. To všetko nájdete v obchodíku.

359618242_698573038774972_2007783077419712638_n

Že nudiť sa nemusia, ani keď vonku prší

Dochádzajú vám už nápady na aktivity s deťmi v upršané dni? Vyberanie pohľadníc a známok, písanie pozdravov či pečatenie voskom vás zabaví na dlhé hodiny. Spravte si s deťmi z každej návštevy pošty malý výlet a spojte ho s posedením v cukrárni. Zažijete spolu chvíle, na ktoré budú deti vždy s úsmevom spomínať. A vy sa už nebudete vedieť dočkať, kedy vám v schránke pristane ďalšia pohľadnica.