Z dôvodu dovolenky v dňoch 23.04.2024 - 30.04.2024 nebudeme expedovať objednávky. Všetky objednávky odošleme po 30.4.2024.

10 zaujímavých faktov o pohľadniciach a známkach

Pohľadnice a známky - dva malé kúsky papiera, ktoré nám pomôžu priblížiť vzdialené miesta, krajiny alebo správy. Tu je pár kurióznych a zaujímavých faktoch o pohľadniciach a známkach.

  1. Prvá pohľadnica -  bola odoslaná v roku 1840 v Anglicku. Pohľadnica je dnes známa ako Penny Penates, posmešne zobrazuje poštových úradníkov sediacich okolo obrovskej atramentovej nádoby. V roku 2002 bola pohľadnica vydražená za 31,750 libier.

640px-PriceRecordPostcard

2. Známky a filateliaSlovo "filatelia" pochádza z gréckeho "philo" (príťažlivosť, náklonnosť k niečomu) a "ateleia" (oslobodený od dane). Vášeň pre zbieranie známok, ktorá vznikla v 19. storočí a odvtedy prekvitala do rozmanitých foriem

3. Najdrahšia známka na svete - Treskilling Yellow švédska známka vydaná roku 1855. Jej jedinečnosť spočíva v tom, že bola vytlačená v nesprávnej farbe. Do júna 2014 bola najdrahšou poštovou známkou sveta. V roku 2010 bola vydražená za viac ako 2,3 mil. dolárov.

Treskilling Yellow - Wikipedia

4. Pohľadnice v čase vojnyPočas vojny sa pohľadnice často používali ako forma komunikácie medzi vojakmi a ich rodinami. Boli to malé papierové radosti v ťažkých časoch.

10+ Military Postcard Old Fashioned Usa Stock Photos, Pictures &  Royalty-Free Images - iStock5. Najväčšiu zbierku pohľadníc na svete Michael Schefers z Nemecka a pozostáva z 15 553 unikátnych pohľadníc. Údaj bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov v roku 2019.

VorSammlung

zdroj: https://mgt-gehrden.de/

6 . Prvá známka - Prvá oficiálna známka bola vydaná v Anglicku a zobrazuje portrét Kráľovnej Viktórie

Penny_black

7. Krajina s najväčším počtom odoslaných pohľadníc za rok je Nemecko. V roku 2022 odoslalo viac ako 1 milión pohľadníc, za ním sa drží U.S.A s viac ako 800 tisíc odoslanými pohľadnicami, a treticu zakončuje  Rusko s viac ako 400 tisícami.

Postcrossing - Everything You NEED To Know!

Aj napriek tomu, že s príchodom sociálnych sietí zberatelia známok či pohľadníc mierne trpia, vďaka tomu sa na druhej strane zvyšuje hodnota vecí, či už sú to známky alebo pohľadnice, či čokoľvek iné robte to s radosťou a vášňou.