Efeméra: zberateľstvo, umenie aj konzervovanie spomienok
Autor: Ema Bazhaykin
Ak slovo efeméra počujete prvýkrát a napriek usilovnému „gúgleniu“ si neviete dať rady s tým, čo vlastne znamená, nie ste sami.
Toto slovo má mnoho významov, ktoré sa používajú v rôznych odvetviach. Jedno však majú spoločné – svoju pominuteľnosť.
Slovník definuje efeméru ako „prchavú vec, dielo prchavej hodnoty, krátkodobú horúčku, hmyz podenku či rastlinu, ktorá žije len niekoľko dní až týždňov“.
Všetky pritom spája grécke slovo ephemeros, ktoré znamená „trvá iba jeden deň“. Pýtate sa, čo to má spoločné s umením? A čo by ste povedali na to, keby sa prchavý okamih dal pomocou ústrižkov z novín, lístkov z metra, vstupeniek či pohľadníc, uchovať naveky?
Efeméra ako zberateľstvo, kúsok histórie aj umenia
V slovníku zberateľov je efeméra papierová kolekcia starých tlačených alebo písaných náležitostí, ktoré pôvodne slúžili nejakému špecifickému účelu a neočakávalo sa, že si ich niekto odloží. Časom sa z nich však stal kus histórie.
Efeméra je takmer vždy z papiera, aj keď v súčasnosti sa okruh zberateľského záujmu rozšíril o také predmety, akými sú plechovky od tabaku, textilné vzorkovníky, vinylové platne či drobnosti z dreva. Efemérou jednoducho môže byť všetko, čo na prvý pohľad nemá hodnotu, vy však viete, že vám to bude pripomínať istý okamih alebo jednoducho skrášli vašu zbierku maličkostí.
Efemérou však môžu byť aj písomnosti, ktoré nám skutočne pripomínajú konkrétne udalosti. Sú nimi svadobné pozvánky, sobášne listy, pasy, rodné listy, závety, listiny, rozvodové listy, zmenky a mnoho iných historických dokumentov.
Ako o písomnostiach každodenného života hovorieval Maurice Rickards (1919 – 1998), zakladateľ The Ephemera Society v Anglicku a autor encyklopédie The encyclopedia of Ephemera,: „Tieto položky odrážajú nálady a zvyky minulých čias tak, ako to formálnejšie záznamy nedokážu“.
Okrem toho, že hľadať, zbierať a tvoriť vintage efeméry je príjemným koníčkom, môžeme tento druh zberateľstva považovať aj za cenný primárny zdroj informácií, ktorý otvára jedinečné okná do minulosti.
Čo môže byť efemérou?
Neexistujú presné pravidlá či kategorizácia toho, čo môže alebo nemôže byť efemérou. Záleží len na vašej fantázii, vkuse a okolnostiach, ktoré vo vás vyvolávajú nostalgiu a pocit krásna. Týmto zoznamom sa však môžete inšpirovať:
- hracie karty
- pohľadnice
- fotografie
- tarotové karty
- papierové peniaze
- vstupenky na podujatia
- lístky do kina
- lotériové lístky
- lístky z metra
- kancelárske predmety
- staré mapy
- plagáty
- vreckovky
- záložky
- miniatúrne predmety
- obaly každého druhu
- reklamy v časopisoch
- stránky starých kníh
- staré letáky
- staré výstrižky z novín
- staré mapy
- staré účtovné knihy
- perie
- kvety a listy
- filmové pásy
- ústrižky zo starých zošitov
Efeméra sa stala aj záľubou dizajnérov a grafikov, ktorí tvoria a ponúkajú hotové výrobky napodobňujúce efeméru. Ak ste si ešte nestihli vytvoriť svoju vlastnú zbierku, urobte si radosť naším balíčkom na tvorenie, s ktorým hravo vyzdobíte korešpondenciu či darčeky.
Svoju vlastnú zbierku si môžete vyrobiť tak, že si otvoríte šuplík na kancelárskom stole a prehrabete sa v neporiadku, ktorý ste už dávno chceli vyhodiť, ale nemali ste to srdce zbaviť sa maličkostí pripomínajúcich pekné chvíle. Zožeňte si peknú krabicu, album či zošit a dajte týmto predmetov nový dôstojný domov.
Scrapbooking: tvorenie z ústrižkov
Efeméra nemusí byť len zberateľstvom, ale aj kreatívnym procesom. Tvoriť pri tom môžu aj tí menej šikovní, ktorí sa radi nadchýnajú krásnymi vecami, sami však nedostali do vienka výtvarný talent.
Scrapbooking je tvorenie z ústrižkov alebo rôznych iných ephemera predmetov. Potrebujete k nemu len svoju zbierku efemér, lepidlo, nožnice a scrapbook, čo je buď album alebo zápisník. A samozrejme, šálku kakaa či čaju na stole, dážď za oknom a príjemnú hudbu v pozadí. Výsledkom bude krásny denník plný spomienok.
Prvotnou myšlienkou scrapbookingu je vytvorenie fotoalbumu spomienok, ktorý si dozdobíte nálepkami a inými roztomilými drobnosťami. Dnes však už existuje mnoho metód scrapbookingu od výmyslu sveta. Výhodou je, že toto tvorenie nemá žiadne pravidlá a vy nepotrebujete maliarske zručnosti.
Scrapbooking – čo budete potrebovať?
- Papier rôznych druhov, farieb a veľkostí
- Washi pásku
- Nálepky, ústrižky s čmáranicami, poznámky, poznámkové papiere, lepiace papieriky
- Čierne tenké fixky
- Iné zvýrazňovače
- Lepidlo a lepiacu pásku
- Sušené kvety alebo listy
- Obálky
- Fotky
Scrapbooking – ako na to?
- povystrihujte obrázky
- nalepujte obrázky
- vrstvite nastrihané obrázky z rôznych materiálov, prekladajte ich cez seba a vytvárajte rôzne úrovne
- podľa obrázku, ktorý vám vznikne, vyberte nejaký vhodný citát a napíšte ho na stránku
- kombinujte papierové zvyšky, trblietky, nálepky a písma
Efeméra a scrapbooking ako súčasť postcrossingu
Nemali by sme postcrosserov deliť na tých, ktorí pohľadnice radi dostávajú, a na tých, ktorí ich radi posielajú. Ale povedzme si úprimne, v každom z nás prevažuje buď jedna, alebo druhá strana.
Jedni sa tešia zo starých pohľadníc a vzácnych známok z ďalekých krajín, ktorými doplnia svoje zbierky. Druhých zas baví vytvoriť pohľadnicu, ktorou prekvapia niekoho na druhej strane.
Efeméra a scrapbooking je neoddeliteľnou súčasťou tvorenia pohľadníc pre tých, ktorí sa nevedia dočkať, ako sa o svoju zbierku krásnych nepotrebných maličkostí podelia s druhými, hoci aj formou pohľadnice.
Či už patríte k jednej, alebo druhej skupine, dajte efemére šancu. Je to síce efemérny, ale zato krásny koníček.
Zdroje
https://www.eduself.sk/slovnik/slovo/efem%C3%A9ra
https://www.independent.co.uk/news/obituaries/obituary-maurice-rickards-1145817.html