Z dôvodu dovolenky v dňoch 23.04.2024 - 30.04.2024 nebudeme expedovať objednávky. Všetky objednávky odošleme po 30.4.2024.

Svetový deň pohľadnice sa blíži. Ako ho môžete osláviť?

World Postcard Day alebo Svetový deň pohľadnice oslavujeme každoročne 1. októbra. Je to sviatok všetkých nadšencov „postcrossingu“, milovníkov vlastnoručne vyrábaných pohľadníc aj zberateľov známok z ďalekých krajín. Prvý októbrový deň budú pošty na celom svete praskať vo švíkoch a poštári si pod návalom pohľadníc nevydýchnu ani do konca mesiaca. Chcete vedieť, ako osláviť sviatok pohľadnice? 

Prečo práve prvý október? V tento deň v roku 1869 zaviedla rakúska pošta ako prvá zvyk posielania pohľadníc. Ich hlavnou úlohou vtedy bolo nahradiť zdĺhavé listy a stali sa tak prostriedkom na posielanie stručnejších správ za polovičnú cenu. 

Dnes si posielame pohľadnice najmä preto, aby sme našim blízkym zablahoželali k dôležitým životným udalostiam. To však nie je všetko. Pozdravy z cudzích krajín, vzácne poštové známky, výtvarné umenie na malom kúsku pohľadnicového papiera. To sú dôvody, prečo „postcrosseri“ pošlú a v poštovej schránke si ročne nájdu stovky pohľadníc. Ak to chcete vyskúšať aj vy, Svetový deň pohľadnice je ten správny čas, aby ste začali. 

Tento rok pripadne sviatok pohľadnice na nedeľu, čo je ideálny deň na to, aby ste si uvarili čaj, vyložili nohy, vytiahli adresár, skontrolovali náplne v perách a pustili sa do písania.

Oslávte deň pohľadnice s najbližšími

Prekvapte priateľov, rodinu či kolegov pohľadnicou. Nezáleží na tom, že nikto z nich nemá narodeniny, ani iný dôvod na oslavu. Sviatok pohľadnice je dostatočným dôvodom urobiť im radosť z nečakaného pozdravu. Urobte z októbra 2023 mesiac, vďaka ktorému všetci zabudnú na haldy predvolebných letákov a pre zmenu si v schránke nájdu niečo príjemné.

Zažili ste v posledných dňoch nezabudnuteľný výlet s deťmi a máte ho zvečnený na fotografii? Urobte si pohľadnice s vašimi fotkami a pripravte si ich do zásoby. Osobnejšie pozdravy už ani poslať ani nemôžete. Vašim blízkym určite urobia radosť.

Nemáte komu poslať pohľadnicu? Vyskúšajte postcrossing

Napísali ste už každému zo svojho zoznamu, no stále vám zostáva veľa pohľadníc? Pridajte sa k obdivovateľom korešpondencie z celého sveta na stránke postcrossing.com Naštartujte prvého októbra počítač, zaregistrujte sa a vylosujte si, komu pošlete najbližšiu pohľadnicu. Na oplátku aj vám niekto pošle milé prekvapenie.

Odkiaľ pricestuje vaša ďalšia pohľadnica? Z Talianska, Číny alebo Alžírska? Nechajte sa prekvapiť.

Postcrossing Main Logo

Vybláznite sa pri výbere 

Aké pohľadnice by ste mali v tento deň posielať? Je to na vás. Leží vám už dlho na dne šuflíka pohľadnica s obrázkom medveďa v okuliaroch, pána v smiešnom klobúku či leňochoda spiaceho na konári? Šup s ňou na poštu! Veď na sviatok pohľadnice nejde o nič iné, len sa zabaviť a posielať do sveta radosť.

376642299_2011339372581816_2930295994379849227_n    377496365_2011339345915152_1524943436607164928_n 

Posielajte „poštové objatia“

Ak by ste predsa len potrebovali pri výbere vhodnej pohľadnice radu, inšpirujte sa víťazkou súťaže o najlepší dizajn ku dňu pohľadnice. Ilustrátorka detských knižiek Lisa Saputra z Indonézie je autorkou tohtoročného poštového objatia. K svojmu dielu pripojila aj tieto krásne slová:

Za modrého splnu sa dvaja dlho stratení priatelia stretnú a objímu. Stovky ich listov a pohľadníc brázdili oceány, kým sa konečne našli. Teraz si môžu povedať: „Do skorého videnia, drahý priateľ!“

svetový deň pohľadnice 2023

Stiahnuť pohľadnicu si môžete tu.

Oslavujte v komunite, pochváľte sa svojou zbierkou

Nájdite si vo svojom okolí nadšencov posielania pohľadníc a zúčastnite sa, alebo rovno zorganizujte, stretnutie k Svetovému dňu pohľadnice. Pochváľte sa svojou zbierkou listov, pohľadníc a známok na sociálnych sieťach.

Učte deti od malička posieľať pohľadnice. Ako ich viesť k tomuto zvyku? Urobte z písania pohľadníc spoločenskú hru pre celú rodinu. Vyrobte si spolu vlastnú farebnú pohľadnicu, dovoľte im napísať pozdrav, adresu či nalepiť známky. Usporiadajte súťaž o najkrajšiu pohľadnicu. Pracujete s mládežou? Zorganizujte k Svetovému dňu pohľadnice prednášku alebo tvorivé dielne. 

336436365_594678815843516_8395203339794750967_n

Uvarte si ravioli

Uvarte si k tvoreniu pohľadníc poctivé talianske ravioli. Boli totiž vyhlásené za tradičné jedlo k Svetovému dňu pohľadnice. Pýtate sa prečo? Nepripomína vám náhodou ich tvar poštovú známku?

Na záver nám nezostáva iné, len zaželať vám šťastný deň pohľadnice, alebo Happy postcrossing!