Príbeh prvej pohľadnice

 

Viete, kedy vznikla a bola poslaná prvá pohľadnica? Niektorí vynájdenie pohľadníc pripisujú už starovekým Egypťanom či Grékom, iní považujú za začiatok tohto zvyku posielanie vianočných pozdravov vo viktoriánskom Anglicku. My si povieme niečo o pohľadnici, ktorá možno bola prvou, možno nie, ale určite sa stala tou najslávnejšou v histórii.

Písal sa rok 1840, keď vtedy už vyslúžilý 51-ročný vtipkár Theodore Hook v sparný júlový deň nemal do čoho pichnúť. Rozhodol sa teda zrealizovať ďalší zo svojich žartov, ktorý sa stal snáď jeho najslávnejším. 

Šašo z vyššej spoločnosti

Theodore sa napriek mnohým literárnym dielam nezapísal do dejín ako anglický spisovateľ, ale ako komik a veľký vtipkár. Niet sa čomu čudovať, veď rozmarný synáčik váženého skladateľa sa už ako 16-ročný podieľal na úspešnej komickej opere a vo svojich 22 rokoch zinscenoval známy žartík, známy ako „Podvod na Berners Street”.

Vystrelil si z ničnetušiacej vdovy Tottenhamovej, ktorej sa pri vchodových dverách v ten deň vystriedali kominári, cukrári s obrovskou tortou, právnici, doktori, kňazi, obuvníci, ladiči klavírov či také významné osobnosti ako guvernér Anglickej banky a arcibiskup canterburský. Všetci v domnení, že si objednala ich služby. 

Objednávateľom však nebola ona, ale náš Theodore, ktorý sa s kamarátom stavil, že behom týždňa dokáže z akéhokoľvek domu v Londýne spraviť najslávnejšiu adresu v meste. A veru sa Londýčania mali v ten deň na čo pozerať, aj si o čom celý týždeň čítať v novinách. 

Tohto vtipkára si vo vyšších kruhoch obľúbili natoľko, že ho napriek nekompetentosti menovali hlavným účtovníkom britskej kolónie Maurícius a v roku 1813 ho tam aj s kráľovským platom vyslali. Čo iné sa dalo od tohto milovníka života a večierkov čakať, než trestné oznámenie za spreneverených 12-tisíc libier, ktoré do konca života splácal späť v Anglicku?

Penny Penates alebo najstaršia pohľadnica

Napriek týmto šibalstvám by si na Theodora dnes nikto nespomenul, keby nevdýchol život najznámejšej pohľadnici v histórii. 

Tá mu bola 14. júla 1840 doručená na jeho meno. Odosielateľom aj autorom tejto ručne maľovanej karikatúry bol, ako inak, on sám. 

Pohľadnica, dnes známa ako Penny Penates, posmešne zobrazuje poštových úradníkov sediacich okolo obrovskej atramentovej nádoby. V roku 2002 bola pohľadnica vydražená za 31,750 libier. Hodnotu pohľadnice zvyšuje aj jediný zachovaný exemplár známky Penny Black na jej zadnej strane.

640px-PriceRecordPostcard

Ktorá teda bola prvá?

Za krajinu vzniku pohľadnice sa považovalo Rakúsko až do roku 2001, kedy poštový historik Edward B. Proud prisúdil toto prvenstvo Penny Penates.

Napriek tomu oslavujeme Svetový deň pohľadnice 1. októbra na počesť Rakúskej pošty, ktorá tento milý zvyk posielania pohľadníc zaviedla v prvý októbrový deň roku 1969.

Každý rok si v tento deň milióny milovníkov pohľadníc, listovej korešpondencie a postcrossingu posielajú pekné obrázkové pozdravy zo všetkých kútov sveta a poštové ústredne praskajú vo švíkoch viac ako za všetky dni v roku.

Ale o tom, prečo sa oplatí udržiavať zvyk posielania pohľadníc v súčasnosti, keď cez internetové aplikácie dokážete poslať správu komukoľvek a kamkoľvek za sekundu, si už povieme nabudúce.


Autor: Ema Bazhaykin